YÜZ OKUMA

YÜZDEN TEŞHİS / VÜCUD DİLİNİZ

Yüz Okuma /Yüzden Teshiş Nedir, Vücut Dilimiz Neler Anlatıyor? Schussler Tuzları nedir, Schussler Tuzları nedir, Ne işe yarar?

Yüzünüzdeki İşaretler Ne Anlatıyor ?

YÜZÜNÜZDEKİ GENETİK İŞARETLER /Vücudumuzdaki Dikkat Çekici Belirtiler Neler, Bize Neler Anlatıyor.

Yüz Okuma Schussler Tuzları ve Homeopati ile ilişkilidir.

Dr.Schussler tarafından keşfedildiği için Schussler Tuzları olarak adlandırılır.. Biokimyasal fonksiyon aracıdır, kaya tuzu sofra tuzu ile karıştırılmamalıdır. 1-12  arası ile numarlandırılanlar ilkbulunan ve en önemli tuzlardır. Türkiye de 12 adet Schussler tuzu varken yurt dışında (özellikle Almanya İngiltere Avusturya, Amerika, Hollanda İtalya, Fransa …..) son dönemlerde keşfedilen tuzlarla beraber toplam 33 Schussler tuzu piyasada bulunur. 

Bu biyokimyasal mineral tuzu bitkilerin, hayvanların ve insanların hücrelerinde farklı konsantrasyonlarla bulunur ve hücrelerin oluşumu, işleyişi ve zehirlerinin dışarı atılması için hayati öneme sahiptir.

Hücrelerin mineral alışverişi dengesi bozulursa mineral tuzları almakla tekrar düzeltilebilen çeşitli hastalıklar için zemin oluşur. Tuzların içinde yardımcı madde olarak sadece buğday veya patates nişastası yada Laktoz kulanılır. (glutensiz beslenenler de düşünülmüş). Türkiye’de halen 2 marka bulunmakla beraber, her marka laktoz içerir (minerallerin hücre içi emilimi için ). Laktoz intöleransı olanlar için ise laktozsuz damla şeklinde olanı temin edilebilir ve kullanılır(Türkiye de yok ☹️).

Schussler tuzlarının karakteristik etkilerinin etkileri: en doğru kullanım Yüz Teşhisi yapılarak olur.


No 1. Calcıum Fluoratum (kalsiyum florür) kas lif yumuşak doku ve damarların esnekliğini korur, ayrıca diş minesini sertleştirir saç el ve ayak tırnağı oluşumundan sorumludur.
No 2. Calcıum Phosohoricum(kalsiyum fosfat) protein sentezi için gereklilidir .Kan oluşumu, her türlü yeni h. oluşumu ,kemik gelişimi,antikor ve lesitin oluşumunu sağlar Ayrıca parasempatik sinir sistemini güçlendirir.
No 3. Ferrum Phophoricum:(demir fosfat) hemoglobin yapıcıdır, bu da vücudun oksijenle beslenmesi açısından özel öneme sahiptir Özellikle nonspesifik bağışıklık sistemini destekler Her türlü akut iltihabi süreci engelleyici etki eder ve enfeksiyonları önleyici rol oynar.
No 4. Kalium Chloratum(potasyum klorür)Zehirlerin lenf ve bez sistemi yoluyla ve karaciğer ve böbrekler üzerinden dışarı atılmasını düzenler.Aynı zamanda spesifik bağışıklık sistemini de düzenleyici işleve sahiptir.
No5 Kalıum Phosphoricum(potasyum fosfat)lesitin oluşturduğundan sinir
sistemi için önemli bir mineral tuzudur Ayrıca sempatik sinir sistemini düzenler bu da organizmayı harekete geçiren uyarıcı etki eder.
No:6 Kalıum Sulfuricum (potasyum Sülfat) üst deri hücreleri oluşturur, hücre metabolizmasını düzenler ve karaciğer ,pankreas, barsak ve böbreklerin faaliyetini teşvik eder.Oksijenin kandan hücrelere
taşınmasında önemli rol oynar.
N8: 7 Magnesium Phosphoricum (magnezyum fosfat) kalp kan dolaşımı ,solunum salgı sistemi, sindirim organları ve metabolizma , özellikle de karaciğer ve böbrekler üzerinde ,faaliyet artırıcı etkiye sahiptir.
No: 8 Natrium Chloratum(sodyum klorür) mukoza kıkırdak doku ve eklem kayganlaştırıcı sıvı üretimine etki eder. Su ve özsu dengesini düzenler ve asit baz dengesini düzenleyici önemli bir maddedir Ayrıca metal bazlı zehirlerin atılması görevini üstlenir.
No: 9 Natrium Phosphoricum (sodyum fosfat) yağ metabolizmasını düzenler üre asidi laktik ast ve karbondioksit fazlasını giderir.

No:10 Natrium Sulfurucum (sodyum sülfat) vücüt suyu dengesini ve şeker metabolizmasını hareketlendirir, safra sıvısı üretimini düzenler.
No: 11 Silicea bağ dokunun temel yapısını oluşturur sinirlerin iletkenliğini düzenler kavitelerdeki kan birikimlerini ve sıvıları ortadan kaldırır romatizmal tortular cerehat kıymıklar gibi doku içerisindeki yabancı maddeleri eritir.
No:12 eklem tuzudur . İltihap abse de kullanılır.

Dr Schüssler minerallerinden bahsettik .Şimdi de Yüz okuma nedir biraz ondan bahsedelim

Hücre yenilenmesini sağlamaya yönelik metotlardan mineral tuz terapisi günümüzde Bütüncül Tıp alanında yükselişe geçen Naturopatik Tıp metodudur. Özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanır.

İleride karşılaşabileceğimiz hastalıkların habercisidir, yüzümüzdeki değişiklikler …göz altı morluğu, şakaklarda çöküklük,bazı bölgelerdeki lekeler, yan yana ben ve benimsi lekeler, yanaklarda kırmızılık, dudak kenarında beyazlık, göz çukurundaki değişiklikler, göz altı turuncu yağ bezeleri hepsi birşeylerin habercisi biteliğinde olup çok önemlidir.

Dr.Schüssler Doku Tuzları ve Yüz okuma yöntemi ,eğitimi alan doktorlar tarafından hastayı bütüncül bakış içerisinde değerlendirerek ihtiyaç görülen doku tuzları önerilir.

Hangi Mineralin Kullanılacağı Yüz Haritanıza Göre Belirlenir!!!

Dr. Schüssler tuzları hücrenin işletim fonksiyonlarının düzenlenmesi açısından ihtiyaç duyduğu minerallerin karşılanması ile vücutta meydana gelen deformasyonların önüne geçerek iyileştirilmesini mümkün kılmaktadır. En az 6 aylık tedavi gerektirmekle birlikte, çok hızlı iyileşmelerde sıklıkla görülebilmektedir.

Öncelikle yapılacak yüz okuma ile vücudunuzun hangi minerale ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi gerekir. Bunun sebebi zaman içerisinde eksilen maddelerin yüz üzerinde çeşitli algoritmalar ile belirti vermesidir. Ayrıca bu eksiklikler ileride karşılaşabileceğiniz hastalıkların ön habercileri olduğundan yüzden teşhis olarak da adlandırılmaktadır. 

Nöralterapi

                

Nöral terapi ya da nöral tedavi tanımlaması iyileşme için bedenin network ağına, uyarıcı ve düzenleyici etki edilmesi anlamında kullanılmaktadır. Akupunktur uygulamasındaki gibi otonom sinir sisteminin harekete geçirilmesinin enerji kanallarının açılmasının bir başka yolu olarak kabul edilebilir. Farklı olarak özel bir lokal anestezikle intradermal olarak belirli noktalara (hastalığımıza ve geleneksel tıpda kullanılan kişiye özel tespit edilen noktalar) uygulanması ile tedavinin sağlanması esası olarak söylenebilir.

   Ağrı Tedavisi

 • Migren
 • Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması)
 • Gerilim tip baş ağrısı
 • Küme baş ağrısı
 • Trigeminal nevralji
 • Bel-boyun-sırt ağrısı ve fıtıkları, omurga kireçlenmeleri
 • Tüm nevraljilerde ( zona ağrısı, nöropatik ağrı, sinir travmaları)

Uygulama Yapılan Nörolojik Hastalıklar

 • Tüm baş ağrıları
 • Baş dönmesi (vertigo), kulak çınlaması (tinnitus), meniere hastalığı
 • Yüz felci (periferik fasiyal paralizi)
 • Karpal tünel sendromu (el bileği sinir sıkışması), ulnar oluk sendromu
 • Diğer nörolojik hastalıklarda da kullanılabilir.
 • Tiroit hastalıkları
 • Tonsillit gibi sık tekrarlayan enfeksiyonlar
 • Fibromiyalji ve diğer romatizmal hastalıklar

Ülkemizde Nöralterapi Tamamlayıcı Tıp Kapsamında değerlendirmemekte olup, bir kaç tane Nöralterapi Derneği vardır.

FİTOTERAPİ

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler ve bitkisel ilaçlarla yapılan bir tıbbi tedavi yöntemidir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre;
Bir veya daha fazla organıyla tedavi edici veya hastalıkları önleyici olabilen veya herhangi bir kimyasal-farmasötik sentezin öncüsü olabilen bitkilerdir.

Fitoterapi hangi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır? 

 • Migren, diğer baş ağrıları
 • Şeker hastalığı
 • Atardamar ve toplardamar kan dolaşımı bozukluğu
 • Kalp hastalıkları, tansiyon problemleri 
 • Alerji, Cilt hastalıkları
 • Solunum yolları hastalıkları, Astım
 • Romatizma, Osteoporoz
 • Depresyon, Panik atakları, sinir hastalıkları 
 • Uykusuzluk problemleri
 • Grip, Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları
 • Obezite
 • Kadın hastalıkları, menstrual düzensizlik, Menopoza giriş zorlukları
 • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Kemoterapi sonrası tedavi
 • Böbrek ve idrar yolları, vb.
 • “Şifasız hastalık yoktur; irade eksikliğinden başka. Değersiz bitki yoktur; tanınmamasından başka.” İBNİ SİNA

AROMATERAPİ

Aromaterapi kokuyla tedavi anlamına gelir. Gül, limon, lavanta, nane gibi bitkilerin yağlarının koklanması ile uygulanan doğal bir tedavi yöntemidir. Bitki yağları banyo suyuna eklenir, masajla cilde uygulanır veya teneffüs edilir. Büyükler Buhurdan olarak bilir.

Aromatik kokular burun yoluyla solunduğu zaman koku hücreleri vasıtasıyla beyni ve sinir sistemini etkilerler, en etkili yöntem budur.

Aromatik yağlar bitki, çiçek, ağaç, meyve, ağaç kabuğu, çim ve çekirdeklerden çıkartılan terapötik, psikolojik ve fizyolojik etkilere sahip hastalıkları önleyebilen ve tedavi edebilen yağlardır.

150 civarında hoş kokulu yağ vardır. Bu yağlar mikrop öldürücü, antiviral, iltihap kurutucu, ağrı kesici, antidepresan, balgam söktürücü, uyarıcı, sakinleştirici, hazmı kolaylaştırıcı, idrar söktürücü özelliklere sahip olup egzema, sedef, migren gibi pek çok rahatsızlıkta kullanıldığı eskilerden beri halk arasındaki kullanımlarıyla zaten bilinmektedir. Bu yağlardan hekiminizin kontrolü ve bilgisi dahilinde Aromatik yağların etkileri hakkında bilgi sahibi olan hekimler yardımıyla faydalanılmalıdır.

Aromatik yağlardan azami faydayı sağlamak için tamamen doğal yağlar kullanılmalı, sentetik olarak üretilen yağlar işe yaramaz. Doğal bitkilerden elde edilen uçucu yağlar kullanılmalıdır.

NÖRAL TERAPİ

NÖRAL TERAPİ ve AĞRI

İnsan bedeni, parçaları, organları ve gözleri biçim ve işlev bakımından bütünün hizmetinde bulunan organize bir bütündür. Bu bütünlüğü bedenimizde yer alan 500.000 km uzunluğunda olan Vejetatif sinir sistemi (otonom sinir sistemi)sağlamaktadır. Herhangi bir bölgede meydana gelen herhangi bir olumsuz uyarı, tüm sistemide etkilemektedir. Bedenin tamamı birbiriyle iletişim halindedir,herhangi bir organda sorun meydana geldiğinde, bu sorun vegatatif sinir sistemi aracılığı ile tüm bedeni etkiler Kalbin çalışması ,kan basıncının kontrolde tutulması,sindirim si steminin çalışması, hormonların düzenlenmesi ,vücut sıcaklığı ve terlemenin ayarlanması, cinsel işlevler ve adet görülmesi vegatatif yani otonom sinir sisteminin kontrolündedir. Bu sistemde düzensizlik olması kalp çarpıntısı, kabızlık yada ishal ,tansiyon sorunları, aşırı terleme yada aşırı sıcak hissetme gibi rahatsızlıkları oluşturmaktadır.

Nöral terapi 1920 yıllarda Huneke soyadında iki Alman Doktorun geliştirdiği almanyada ve Avrupada çok yaygın kullanılan vegetatif sinir sistemine etki ederek, vucudun iç dengesine kavuşmasını sağlayan lokal (bölgesel) bir enjeksiyon yöntemidir.Nöral terapi bir regülasyon tedavisidir.Vucudun tamir sistemininide harekete geçirerek kendi kendine iyileşmesine yardımcı olur Bedende hastalıklar ortaya çıkmadan önce bazı değişiklikler oluşur. Nöral terapi; çoğu kez modern tıbbın açıklayamadığı ve hastanın kendi psikolojisiyle ilğili olduğu söylenen rahatsızlıkların temelinde hastanın zorlanan vejetatif sinir sistemindeki düzensizliğin olduğunu ortaya çıkaran ve tedavi eden bir bilim dalıdır.

Nöralterapi ile vücüdu bütünsellikle ele alıpgeçirilen travmalr,ameliyatlar ve bozucu alan olacak tüm unsurlardikkate alınarak bir tedavi protokolu belirlenir

Uygulama sırasında yapılan enjeksiyonlar doğrudan sinirlerin içine değil sinirlerin en yoğun olduğu çilt altı bölgesine yapılır.Yan etkisi yok denecek kadar azdır. Tedavide kullanılan lokal anesteziğin enfeksiyonu ve enflamasyonu geçirdiği( antibakteryal,anti virütik ,anti fungal),anti aging (yaşlanma karşıtı) ve antikanserojen (kanser öneleyici ) bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bedenin herhangi bir yerinde bulunabilen ,aşı skarları geçirilmiş ameliyat skarları fiziksel ve psikoljik travmalar uzak etkiler yaratan sorunlu vücut bölgeleri bozucu alan olabilir.Barsak florasındaki bozukluklar, diş tedavileri, geçirilmiş bir hastalık bunların hepsi de birer bozucu alan olabilir. Ve bedenin kendi mekanizmaları ile düzeltilemezler. Vücudu saran vegetatif sinir sistemi ağıyla uzak vücut bölgelerini ilğilendiren problemlere ve hastalıklara neden olurlar.Nöral terapinin bütünsellik yaklaşımıyla bozucu alan tedavisi başarıyla gerçekleşir ve vücut eski harmonisine kavuşur.

Nöralterapi, çoğunlukla çaresiz, ilaç tıbbında çözüm bulamamış hastaların tercih ettiği bir tedavi metodudur. Özellikle klasik tıbbın yetersiz kaldığı uzun süreli, geçmeyen ağrılar, regl düzensizliği, kabızlık, yaşlanma, alerji, hamile kalamama, hormonal düzensizlik, üst solunum yolu hastalıkları, bağırsak ile ilgili tüm şikâyetler gibi birçok alanda nöralterapi kullanılıyor. Sorunlu organlarda cilt altı dokulara enjeksiyonla anestezik madde verildiğinde otonom sinir sistemi uyarılıyor. Bu uyarıyla “vücuttaki elektriğin düzenlenmesi” sağlanıyor ve böylelikle vücudun iletişim ağındaki aksaklıklar giderilerek tedavide etkili sonuçlar elde ediliyor.

GAPS Yaşam ve Beslenme

GAPS Beslenme

Bağırsaklarımız İkinci Beynimiz mi? Dost Bakterileri Nasıl Kazanmalıyız ? GAPS ile ÖĞREN

GAPS (Gut and Psychology/Physiology Syndrome)

GAPS Protokolünün mucidi Dr. Natasha Campbell bağırsak-beyin ilişkisi ile nörolojik bozukluklar ve beslenme arasındaki ilişkiye dikkat çekmiştir. GAPS tedavisi bağırsak duvarını ve sağlıksız florayı onarmaya yönelik bir beslenme protokolüdür. Sağlıklı beslenme bir yaşam biçimidir. GAPS bu yaşam biçimini size ve hastalıklarınıza özel olarak bir şekillendiren bir beslenme yöntemidir. GAPS protokolüne uygun beslenme ile kronik psikolojik ve fizyolojik hastalıklar tedavi edilebilir.

GAPS protokolünün mucidi Dr. Natasha Campbell olup, Türkiye’ye kazandıran Gonca ZEYBEK ve Dr. Asuman KAPLAN’dır. Ortak düzenleyerek verdikleri eğitim ve programları ile GAPS PROTOKOLÜ ülkemize yayılmaya devam etmektedir.

GAPS Beslenme İle Tedavi Edilen Hastalıklar

Tiroid Rahatsızlıkları /  Fibromiyalji

İrritabl Bağırsak Sendromu / Kabızlık

Crohn  / Ülseratif Kolit

Dikkat Eksikliği / Hiperaktivite

Panik Atak

Otizm

Disleksi

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Astım / Allerji / Egzema (Frekans Sistemleri ve Homeopatik desteklerle)

Nörolojik Hastalıklar

Otoimmün Hastalıklar (İyi bir Anemnez sonucu; Frekans Sistemleri ve Homeopatik desteklerle)

Tüm hastalıklar bağırsaklardan başlar.
Hipokrat